Haber

Deprem nedeniyle Bingöl’e gelen 464 öğrenci eğitime başladı

Deprem nedeniyle Bingöl’e gelen 464 öğrenci eğitime başladı

BINGÖL – Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkım ve can kaybına neden olan depremin ardından Bingöl’e gelen depremzedeler, eğitim ve öğretim hayatlarını burada sürdürmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem 11 ilde yıkım ve can kaybına yol açtı. Afet bölgelerinden kaçarak Bingöl’e gelen 5 binden fazla depremzede ağırlanırken, okullarından uzak kalan öğrenciler derse başladı. Bingöl’de misafir edilen 464 öğrenci il genelindeki okullarda eğitim ve öğretim hayatına başlarken, deprem sonrası il genelinde yapılan kontrollerde külfetli olan okullarda acilen tahliye edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi İlkokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, hem öğretmen hem de öğrencilerle görüşmeye geldi. Yücel, deprem sonrası yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Öncelikle ülkemizin başı sağolsun. Gerçekten çok büyük bir afetle karşı karşıya kaldık ama çok kısa sürede kurumlarımız bölgeye hakim oldu. Şu anda ilimizde çok şükür önemli bir deprem sıkıntısı yok. Afet öğrencileri deprem bölgelerinden ilimize geldi.Şu anda 464 öğrencimiz var.Süreçte bu sayının artacağını düşünüyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu öğrencilerimiz için psiko-sosyal destek grupları kurduk ve bu ekipler tüm okullarımızda aktif olarak görev yapıyor. Ayrıca Bakanlığımızın yönlendirmeleri doğrultusunda depremzede çocuklarımıza kırtasiye, kitap, giyecek gibi yardımlarda bulunuyoruz” dedi.

Depremin ardından Bingöl ili genelinde tahliye edilen ve risk oluşturan okullarla ilgili de bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, “İl Çevre Şehircilik ve İklim Müdürlüğü teknik ekipleriyle toplantı yaptık. Depremin ilk gününden bu yana değişen bir kaç okulumuz var, oraları da hızlı bir şekilde boşalttık. Eğitim ve öğretim devam ediyor, eğitim ve öğretim anlamında bir düşünce görmüyoruz” dedi.

haberselcuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu