Teknoloji

Garfield telefonlarının 30 yıl sonra ortaya çıkan sırrı çözüldü

1980’lerde, İngiliz Kanalı’nın Fransa kıyılarında turuncu telefonlar çalmaya başladığında kimse şaşkınlığını gizleyemedi. Bu telefonlar ünlü çizgi film karakteri Garfield şeklinde tasarlanmıştı.Yıllar boyunca Fransa kıyılarında bu tür yüzlerce telefon ortaya çıktı ve hiç kimse bunların nereden geldiğine dair mantıklı bir açıklama getiremedi.

Büyük Garfield Gizemi Sözde olarak bilinen olay, birkaç yıl önce Fransa’da bir sahil temizleme ekibinin telefonlarda başlattığı yeni kampanyayla hafızası tazelenen bir çiftçinin yardımıyla ortaya çıktı. Basın hikayeye kilitlendiğinde, 1980’lerin başındaki bir fırtınadan sonra bir Garfield telefonu gördüğünü ve nereden geldiklerini bildiğini söylemek için onunla temasa geçti.

Çoğu zaman olduğu gibi, belirli bir bölgede pek çok garip nesne yıkanmaya başladığında, Tyco Garfield telefonları, denizde bir yük gemisinden kaybolan bir nakliye konteynırından da sızıyordu. Telefonların geldiği nakliye konteyneri dolaylı olarak bir deniz mağarasının içine hapsolmuştu ve yerini yalnızca Garfield telefonlarının davasını nihayet halletmek için 2019’da Brittany’ye gelen çiftçi biliyordu. Konteynerin denize düşmesinin üzerinden onlarca yıl geçti, ancak gruplar mağarayı keşfetmeye gittiklerinde, birkaç telefonun yanı sıra tahrip olmuş konteyner buldular.

Yerel kıyı temizleme derneği lideri Claire Simonin LeMeuryaptığı açıklamada, ” Mağaranın her yerinde Garfield ve konteyner parçaları gördüm. Ama telefonların çoğu çoktan gitti, deniz 30 yıldır işini yaptı. Buraya çok sonra geldik” diyor.

Gizem sona ererken, Garfield’ın Fransız kıyı şeridindeki hakimiyeti devam ediyor, çünkü nakliye konteyneri bulunsa da kaldırılması dikenli bir noktada kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu