Haber

Hollanda Hükümeti Rus Diplomatları Casusluk Yaptıkları İddiasıyla Sınır Dışı Ediyor

LAHEY, 19 Şubat (Xinhua) — Hollanda hükümeti Cumartesi günü bir grup Rus diplomatın casusluk yaptıkları iddiasıyla sınır dışı edileceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Lahey’deki Rusya Büyükelçiliği’nde Moskova’daki Hollanda Büyükelçiliği’nde çalışan diplomat sayısından daha fazla diplomatın çalışmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bakan, Rusya Büyükelçiliği’nde çalışan yaklaşık 10 kişinin Hollanda’yı terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Ayrıca Amsterdam’daki Rusya Ticaret Bürosu, 21 Şubat’ta St. Petersburg’daki Hollanda Başkonsolosluğu da 20 Şubat prestijiyle kapatılacak.

Moskova Büyükelçiliği’nin açık kalacağını belirten Hoekstra, “Rusya ile ilişkiler her zamankinden daha zor bir dönemden geçse de bir iletişim kanalı olarak büyükelçiliklerin açık tutulması önemlidir.”

Rus RIA Novosti haber ajansının haberine göre, Hollanda saldırısının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın diplomat sayısını sınırlama kararına yanıt vereceğini duyurdu.

Hollanda, Mart 2022’de casusluk iddiasıyla 17 Rus diplomatı sınır dışı etti. Bunun üzerine Rusya, 15 Hollandalı diplomat için birebir karar aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu